Ciastolina DIY – 5 pomysłów na masy do ugniatania, które zrobisz w domu!

Zrób masę plastyczną ze wszystkiego, co masz w domu.

Udostępnij

Zabawa masą plastyczną rozwija wyobraźnię i ćwiczy zdolności manualne. Jej największą zaletą jest duże pole do popisu – można bawić się w naleśnikarnię, piec ciastolinowe babeczki, robić pizzę, figurki, wycinać kształty, wałkować, ugniatać. Na pewno prędko się nie znudzi. Moja córka lubi zabawę ciastoliną. Jednak zdarza się, że dziecko nie domknie pudełeczka, a kulka ciastolinowa stwardnieje. W tym przypadku przydaje się umiejętność improwizacji. 🙂 Jeśli lubisz eksperymentować, ciastolina z domowych składników do zrobienia jest banalnie prosta. Miłej zabawy! 

 

Domowej roboty ciastolina z pianek cukrowych

przepis na ciastolinę z pianek cukrowych

SKŁADNIKI:
6 dużych pianek
2 łyżeczki oleju (w oryginalnym przepisie jest olej kokosowy, ale można dać też zwykły)
8-12 kropli barwnika spożywczego (w tego typu masach niektórzy jako zamiennik dodają po prostu kapkę farby plakatowej, ale trudno mi powiedzieć, czy w przypadku tej zadziała)
4-5 łyżek stołowych skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej

Wykonanie jest bajecznie proste. Najpierw podgrzewamy w mikrofali pianki z olejem przez ok. 30 sekund. Do ciepłych pianek dodajemy barwnik spożywczy i wszystko mieszamy. Po uzyskaniu efektu równomiernego koloru dorzucamy skrobię, lekko mieszamy i relaksujemy się przy ugniataniu naszej nowo powstałej masy. Z tych składników wychodzi pokaźna kula, mieszcząca się w dłoni.

Ciastolina DIY z pianki do golenia

przepis na ciastolinę z pianki do golenia

SKŁADNIKI:
Pianka do golenia
skrobia ziemniaczana lub kukurydziana
barwnik spożywczy

Wysypujemy mąkę na blat i dodajemy puszystą piankę do golenia w proporcjach 1:1. Ugniatamy, a gdy konsystencja masy jest zwarta, nakrapiamy ją kilkoma/kilkunastoma kroplami barwnika, a następnie znów ugniatamy do momentu, w którym kolor będzie jednorodny.

Domowa brokatowa ciastolina z odżywki do włosów

przepis na ciastolinę z odżywki do włosów

SKŁADNIKI:
Odżywka do włosów – 1 miarka
Skrobia ziemniaczana lub kukurydziana – 2 miarki
Barwnik spożywczy
Brokat Sypki

Mieszamy odżywkę z barwnikiem i brokatem, a następnie łączymy ze skrobią i porządnie ugniatamy. Tadam!

Ciastolina z soli, mąki i wody czyli “klasyka gatunku”

przepis na masę solną

SKŁADNIKI:
1/2 szklanki soli
1/2 szklanki wody
1 szklanka mąki
Barwnik spożywczy

Szklankę mąki wsypujemy do miski dorzucamy 1/2 szklankę soli i łączymy składniki mieszając. Następnie dolewamy wodę, cały czas mieszając. Dodaj kilka/kilkanaście kropli barwnika  i ugnieć dobrze ciasto. Gotowe!

Ciastolina handmade z płynu do kąpieli

przepis na ciastolinę z płynu do kąpieli

SKŁADNIKI:
1/4 szklanki płynu do kąpieli
1/2 – 3/4 szklanki skrobi ziemniaczanej/kukurydzianej
1 łyżeczka oleju
Barwnik spożywczy

Łączymy w misce olej, barwnik i płyn do kąpieli. Po dokładnym wymieszaniu dosypujemy powoli skrobię i mieszamy dalej. Wyjmujemy ciasto z miski i dobrze ugniatamy. Gotowe!

 

Udostępnij

Kontakt

ladythings@wp.pl

Pielęgniarstwo z dużą nutą lifestyle i szczyptą macierzyństwa. To moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.

Jestem Ania. Mam 31 lat. Trafiłam na pielęgniarstwo przypadkiem, zostałam z premedytacją. Kocham Tatry, szydełkowanie i dobre książki. Mocna kawa to moje must have. Na co dzień biegam w anestezji, a po pracy w adidasach. Jak schudnę 20 kg, wystartuję w półmaratonie. Czyli pewnie nigdy.