#DIY Jak zrobić teatrzyk z kartonu i kukiełki na patykach

Ostatnio zatęskniłam za jakąś kreatywną zabawą. Nie oszukujmy się, ale w natłoku codziennych zajęć rzadko kiedy jest czas, aby kleić i wycinać coś większego. Zainspirowałam się podpatrzoną z ukrycia zabawą K., która prowadziła w kąciku rozmowy między swoimi lalkami. Wymyśliłam, że zrobimy teatrzyk z kartonu. Bohaterami naszej domowej  sztuki będą trzy świnki i wilk. Natomiast scenografia to trzy domki: słomiany, drewniany i murowany. Wszystkie papierowe postacie wystąpią dumnie na scenie z tektury po świątecznych słodyczach. Niewielkim nakładem pracy i środków można sprawić, że zabawy w domu staną się o wiele fajniejsze.

Scena i aktorzy DIY – Jak zrobić kukiełkę na patyku? To proste!

Teatrzyk może nie jest wyjściowy, z wyjątkiem aktorów, którzy są cud, miód i orzeszki – małe rączki z wielkim namaszczeniem kolorowały. Na pewno mogłam postarać się bardziej przy wycinaniu sceny i wymyślić coś praktyczniejszego niż kurtyna z papierowych serwetek, które zostały nam po Świętach, ale założenie było takie, aby zrobić coś z tego, co mamy, a miałyśmy właśnie to.
Byłam bardzo ciekawa, kiedy K. znudzi się malowanie, a raczej kiedy mała rączka opadnie z sił, bo w to kolorowanie włożyła mnóstwo swojej energii. Nic takiego się nie stało. Gdy świnki, wilk i domki nabrały kolorów, wszystko wycięłam, po czym taśmą klejącą przymocowałyśmy. Później cały wieczór na zmianę odgrywałyśmy przed panem mężem Trzy małe świnki, a na koniec zamieniłyśmy się w widownię, aby też pan mąż miał szansę posłać wilka ze spalonym ogonem tam, gdzie pieprz rośnie.

Odgrywanie scenek uczy

Podczas wystawiania sztuki dzieci muszą wcielić się w różne role. Wyobraźnia pracuje, a dodatkowo ćwiczy się pamięć. U nas królowała improwizacja, ale co tam, to też dobrze mieć opanowane do perfekcji. W końcu w życiu trzeba dość często improwizować. Dziecko skupia się na układaniu historyjek, dzięki czemu wzbogaca swoje słownictwo i szlifuje umiejętność składnych wypowiedzi. Jeśli jest widzem, ćwiczy koncentrację. U nas jest to na wagę złota, bo K. jest zwykle w ciągłym ruchu i trudno zająć ją czymś dłużej niż kilka minut, co zapewne jest normalne u czterolatków. Jeśli chcesz zobaczyć, co można zrobić z kartonu, zapraszam na wpis o domku dla lalek z kartonów po butach. Na zdjęciu macie etapy naszej pracy nad naszym teatrem kukiełkowym.
Jak zrobić teatrzyk kukiełkowy dla dzieci
DIY teatrzyk z kartonu – etapy pracy nad naszym dziełem
Udostępnij

Kontakt

ladythings@wp.pl

Pielęgniarstwo z dużą nutą lifestyle i szczyptą macierzyństwa. To moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.

Jestem Ania. Mam 31 lat. Trafiłam na pielęgniarstwo przypadkiem, zostałam z premedytacją. Kocham Tatry, szydełkowanie i dobre książki. Mocna kawa to moje must have. Na co dzień biegam w anestezji, a po pracy w adidasach. Jak schudnę 20 kg, wystartuję w półmaratonie. Czyli pewnie nigdy.