Wyjdę tylko na 10 minut po śmietanę, przecież śpi

W Polskim prawie jest wciąż wiele niejasności co do wieku, w którym pozostawienie dziecka w domu bez opieki dorosłego nie jest przestępstwem. Kwestia ta bardzo często okazuje się być źródłem sporu wśród mam. Na pewno wszyscy pamiętamy czasy, kiedy samodzielnie wracaliśmy ze szkoły. Nie było to nic nadzwyczajnego. Dziecko w wieku szkolnym powinno być w miarę samodzielne. Co jednak z maluchami? Okazuje się, że sporo mam zostawia je w domu na czas robienia zakupów, nawet te kilkumiesięczne. Bo jest upał albo śnieżyca, a śmietana do zupy musi być. Maluch w końcu smacznie śpi, a sprawunki zajmą maksymalnie 10-15 minut. W końcu wszyscy wiedzą, jak wygląda taka wyprawa z dzieckiem. Coś, co zwykle zajmuje nam parę minut, z maluchem może przedłużyć się do godziny. 

Od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w domu?

Każdy postępuje jak uważa, ale moim zdaniem pozostawienie dziecka samego w domu, aby wybrać się na zakupy, nie jest rozsądne. Nie mówię o tym, aby nie skorzystać z łazienki czy nie wywiesić prania – nawet jeśli wyjdziesz na balkon albo przed dom to ciągle tak, jakbyś była w domu. A jednak wyjście do sklepu, nawet blisko, to dla mnie coś innego.
 
 
Może znasz dobrze swoje dziecko i wiesz, że jak uśnie, będzie spać godzinę albo dwie, ale czasem zdarza się tak, że los robi nam na złość. Maluch się obudzi i będzie wystraszony. Dla Ciebie to może być 10 minut – co to jest, a jednak dla dziecka, które zanosi się od płaczu, to cała wieczność. W drodze do sklepu może Ci się coś stać i nie będziesz w stanie powiedzieć, że w domu jest dziecko. Dodatkowo zostawienie małego dziecka samego w domu może mieć konsekwencje prawne.
 
 
Dzieci mają różne pomysły, są ciekawe świata, testują, smakują. Może wcale nie płakać, gdy się obudzi, ale po którejś próbie wypadnie z łóżeczka. Szczerze mówiąc, o tym, że moje dziecko potrafi wyjść z łóżeczka dowiedziałam się dopiero wtedy, gdy z niego po prostu wyszło. 🙂 Niektóre dzieci mają niebezpieczne albo szalone pomysły. Kiedyś, gdy miałam kilkanaście lat, zostałam sama w domu z 3-latkiem. Smażyłam w kuchni kotleta, a gdy wróciłam, na stole leżały różne elementy – rozkręcił lampkę na części pierwsze.  Wtedy naprawdę nie spodziewałam się, że taki berbeć na coś takiego wpadnie, a tego, że będzie umiał to rozkręcić, to już w ogóle.
Dziecko może wejść na parapet i majstrować przy klamce tak długo, aż w końcu otworzy okno. Może wspiąć się na komodę, która nie jest przykotwiczona i na nie spadnie. Może posmakować chemii do czyszczenia łazienki.
 
 
Może Twoje dziecko nie ma głupich pomysłów, ale pomyśl, co się stanie, gdy ktoś włamie się do domu i nie będzie mieć sumienia. Albo wadliwa instalacja elektryczna spowoduje pożar.
 
 
Jasne, to wszystko może się stać, gdy będziesz w domu, w pokoju obok, w łazience, a nawet w tym samym pokoju. Jednak jeśli jesteś obok, masz szansę w jakiś sposób zareagować, wezwać pomoc, działać. Jeśli Cię nie ma, to nie zrobisz nic, niezależnie od tego, co się wydarzy.
Ja na przykład nie wybaczyłabym sobie, jeśli któraś z tych rzeczy by się wydarzyła, a w tym czasie stałabym w kolejce do kasy.
 
 
Każdemu z nas wydaje się, że jest wyjątkowy. Choroba, śmierć, nieszczęśliwe przypadki przydarzają się jedynie w wiadomościach, komuś nieznajomemu lub dalekiemu. Nie blisko nas, na drugim końcu miasta. Mam wrażenie, że to taka życiowa brawura. Nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich złych rzeczy. Po prostu się nie da, ale po co kusić los w ten sposób?
 
 
Nie chodzi o to, aby zawsze przebywać z dzieckiem w jednym pomieszczeniu. Kilkulatek zazwyczaj biega po całym mieszkaniu, a Ty przecież nie będziesz go śledzić 24 godziny na dobę, ale jednak jesteś za ścianą, kilkanaście metrów dalej. Masz szansę usłyszeć ciszę. Jeśli wyjdziesz do sklepu, to niestety nie.
 
 

Zanim wyjdziesz, zastanów się, czy rzecz, którą musisz kupić, naprawdę nie może poczekać na to, aż dziecko się obudzi i pójdziecie po nią razem. Czy ta śmietana, mleko albo pomidor są na tyle istotne, aby biec na zakupy z duszą na ramieniu, denerwować się, czy dziecko przypadkiem w tym czasie nie wstało, nie płacze czy nie zrobiło sobie krzywdy?

 

Udostępnij

Kontakt

ladythings@wp.pl

Pielęgniarstwo z dużą nutą lifestyle i szczyptą macierzyństwa. To moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.

Jestem Ania. Mam 31 lat. Trafiłam na pielęgniarstwo przypadkiem, zostałam z premedytacją. Kocham Tatry, szydełkowanie i dobre książki. Mocna kawa to moje must have. Na co dzień biegam w anestezji, a po pracy w adidasach. Jak schudnę 20 kg, wystartuję w półmaratonie. Czyli pewnie nigdy.