Social media

Ladythings.pl: Blog Lifestylowy

Ladythings to popularny blog lifestyle - moje miejsce w sieci od 2016 roku, które nieustannie rozwija się i ewoluuje. Początkowo był to blog parentingowy, głównie o macierzyństwie. Jednak poruszam tutaj tak wiele tematów związanych ze stylem życia i organizacją domową, że podjęłam decyzję o stopniowej transformacji z bloga parentingowego w blog lifestylowy.

Ostatnio założyłam nawet fanpage tej strony - będzie mi bardzo miło, jeśli tam wpadniesz i trochę wesprzesz mnie w działaniach, bo przyznaję, że nie jestem social mediowa i idzie mi to topornie: fanpage Ladythings.

Macierzyństwo i pielęgniarstwo to dwie najbardziej wymagające profesje na świecie.

Blog lifestyle – popularne posty:

6-latek 7-latek 8-latek Blog pielęgniarki Choroby Ciało człowieka ciąża codzienne inspiracje Dieta Dom dziecko Energia życiowa Intermittent Fasting Kampania kolonie koronawirus Książki Książki dla dorosłych Książki dziecięce Ladypower lato moim zdaniem Motherpower Nurses2020 Odchudzanie Okiem mamy pielęgniarki Operacja zeza organizacja życia mamy Pielęgniarstwo Podróże pomysły na zabawy Przedszkolak Przepis Relacje Rok pielęgniarstwa Samodzielne czytanie Sposoby na dziecko Sprzątanie Szkoła wakacje Work-life balance Wychowanie Zabawy plastyczne Zdrowie Zdrowie dziecka

Blog pielęgniarki, Książki

3 nowości książkowe, na które czekają pielęgniarki. Premiera już 13 lutego

Reportaż medyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory wydawnictwa stawiały na książki, przybliżające środowisko lekarzy, ratowników medycznych i położnych, a ludzie te opowieści pokochali. Ja też!

Trudno powiedzieć, dlaczego tak długo nikt nie podjął się opisania najliczniejszej grupy zawodowej w szpitalu, jaką stanowią pielęgniarki. Być może praca w tym zawodzie postrzegana jest jako coś, o czym za wiele napisać się nie da, tym bardziej całej książki, a przecież absolutnie to nieprawda, o czym wszyscy doskonale wiemy.

Za granicą wydano bardzo dużo książek, przedstawiających pracę personelu pielęgniarskiego od kuchni. W dodatku są chętnie kupowane, zarówno przez pielęgniarki, jak i osoby niezwiązane ze środowiskiem medycznym. Dlatego nie mogę doczekać się premiery, a warto wspomnieć, że są to jedne z pierwszych książek w Polsce, przedstawiające szpitalną rzeczywistość z perspektywy pielęgniarki. Ciekawi tytułów? Proszę bardzo, oto one:

W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

 

Weronika Nawara jest pielęgniarką i blogerką, prowadzącą fanpage W czepku urodzona i stronę www. Książka powstała na kanwie rozmów z pielęgniarkami, zarówno tymi posiadającymi długoletni staż w zawodzie, jak i z tymi, które weszły w jego progi całkiem niedawno. W opisie książki możemy przeczytać:

“To były długie godziny rozmów z pracownikami różnych oddziałów i szpitali z wielu miast i placówek. Rozumiejąc ich przeżycia, analizując przemyślenia i wspominając własne doświadczenia, jeszcze głośniej mogę powtórzyć jedno z moich ulubionych pytań:

Jestem pielęgniarką, a jaka jest twoja supermoc?”

Nie mogę doczekać się tej premiery. To pierwsza w Polsce książka o pielęgniarkach, napisana przez pielęgniarkę. Wydawnictwo Otwarte.

Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia

Marianna Fijewska to dziennikarka, która nie boi się trudnych tematów. Jej publikacje możemy znaleźć m.in. na WP w dziale kobieta. Książka to kolejna część cyklu wydawnictwa WAB (pierwsza to Ginekolodzy. Tajemnicy gabinetów, I. Komendołowicz), odsłaniającego najmniejsze zakamarki naszego systemu opieki zdrowotnej z osobistej perspektywy osób, które w nim pracują. Przeżycia, wspomnienia, emocje, pytania bez odpowiedzi. Czy w Tajemnicach pielęgniarek będzie podobnie? Autorka nakreśliła portret naszego środowiska. Jaki będzie? Też jesteście ciekawi?

W opisie książki możemy przeczytać:

“To one są „przy łóżku” pacjenta, stale poddane ocenie – pacjentów, rodzin, lekarzy. Wzbudzają skrajne emocje – od uwielbienia, poprzez lekceważenie, po agresję. Młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe. Zbyt nisko opłacane. Przepracowane.

Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach.”

 

Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia

 

 

Opowieść o życiu w jego najkruchszej fazie. Christie Watson jest pielęgniarką z ponad 20-letnim stażem pracy. Specjalizuje się w pielęgniarstwie pediatrycznym i ratunkowym. Odsłania kulisy pracy m.in. na intensywnej terapii wcześniaków, onkologii, SOR i bloku operacyjnym. Książka zagraniczna, przetłumaczona przez wydawnictwo Marginesy. W opisie możemy przeczytać:

“Przekonamy się, że ten najbardziej niedoceniany z zawodów to źródło podstawowej opieki i życzliwości. Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a Christie jest tak szczera, mądra i przenikliwa, że godnie oddaje im sprawiedliwość.”

Choć zagraniczne realia pracy znacznie różnią się od naszych, niektóre rzeczy pozostają niezmienne. Na pewno przeczytam tę książkę. Wiem, że jest jeszcze kilka zagranicznych książek wartych przetłumaczenia i wydania w Polsce. Mam nadzieję, że wydawnictwo Marginesy nie poprzestanie na tej jednej.

Udostępnij

5 thoughts on “3 nowości książkowe, na które czekają pielęgniarki. Premiera już 13 lutego

  1. Dla osób, które nie mają bardziej prywatnych kontaktów z tą grupą zawodową, takie reportaże mogą być kluczem do zrozumienia, dlaczego pielęgniarki tak często czują się poszkodowane, jak ciężka i niewdzięczna jest ich praca. Z pewnością taka literatura pokazuje racje drugiej strony i pomaga ją zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *