#Motherpower, Kreatywnie, Lifestyle, Macierzyństwo

#DIY Jak zrobić teatrzyk z kartonu i kukiełki na patykach

Ostatnio zatęskniłam za jakąś kreatywną zabawą. Nie oszukujmy się, ale w natłoku codziennych zajęć rzadko kiedy jest czas, aby kleić i wycinać coś większego. Zainspirowałam się podpatrzoną z ukrycia zabawą K., która prowadziła w kąciku rozmowy między swoimi lalkami. Wymyśliłam, że zrobimy teatrzyk z kartonu. Bohaterami naszej domowej  sztuki będą trzy świnki i wilk. Natomiast scenografia to trzy domki: słomiany, drewniany i murowany. Wszystkie papierowe postacie wystąpią dumnie na scenie z tektury po świątecznych słodyczach. Niewielkim nakładem pracy i środków można sprawić, że zabawy w domu staną się o wiele fajniejsze.

Scena i aktorzy DIY – Jak zrobić kukiełkę na patyku? To proste!

Teatrzyk może nie jest wyjściowy, z wyjątkiem aktorów, którzy są cud, miód i orzeszki – małe rączki z wielkim namaszczeniem kolorowały. Na pewno mogłam postarać się bardziej przy wycinaniu sceny i wymyślić coś praktyczniejszego niż kurtyna z papierowych serwetek, które zostały nam po Świętach, ale założenie było takie, aby zrobić coś z tego, co mamy, a miałyśmy właśnie to.

Byłam bardzo ciekawa, kiedy K. znudzi się malowanie, a raczej kiedy mała rączka opadnie z sił, bo w to kolorowanie włożyła mnóstwo swojej energii. Nic takiego się nie stało. Gdy świnki, wilk i domki nabrały kolorów, wszystko wycięłam, po czym taśmą klejącą przymocowałyśmy. Później cały wieczór na zmianę odgrywałyśmy przed panem mężem Trzy małe świnki, a na koniec zamieniłyśmy się w widownię, aby też pan mąż miał szansę posłać wilka ze spalonym ogonem tam, gdzie pieprz rośnie.

Odgrywanie scenek uczy

Podczas wystawiania sztuki dzieci muszą wcielić się w różne role. Wyobraźnia pracuje, a dodatkowo ćwiczy się pamięć. U nas królowała improwizacja, ale co tam, to też dobrze mieć opanowane do perfekcji. W końcu w życiu trzeba dość często improwizować. Dziecko skupia się na układaniu historyjek, dzięki czemu wzbogaca swoje słownictwo i szlifuje umiejętność składnych wypowiedzi. Jeśli jest widzem, ćwiczy koncentrację. U nas jest to na wagę złota, bo K. jest zwykle w ciągłym ruchu i trudno zająć ją czymś dłużej niż kilka minut, co zapewne jest normalne u czterolatków. Jeśli chcesz zobaczyć, co można zrobić z kartonu, zapraszam na wpis o domku dla lalek z kartonów po butach. Na zdjęciu macie etapy naszej pracy nad naszym teatrem kukiełkowym.
Jak zrobić teatrzyk kukiełkowy dla dzieci
DIY teatrzyk z kartonu – etapy pracy nad naszym dziełem
Udostępnij