Social media

Ladythings.pl: Blog Lifestylowy

Ladythings to popularny blog lifestyle - moje miejsce w sieci od 2016 roku, które nieustannie rozwija się i ewoluuje. Początkowo był to blog parentingowy, głównie o macierzyństwie. Jednak poruszam tutaj tak wiele tematów związanych ze stylem życia i organizacją domową, że podjęłam decyzję o stopniowej transformacji z bloga parentingowego w blog lifestylowy.

Ostatnio założyłam nawet fanpage tej strony - będzie mi bardzo miło, jeśli tam wpadniesz i trochę wesprzesz mnie w działaniach, bo przyznaję, że nie jestem social mediowa i idzie mi to topornie: fanpage Ladythings.

Macierzyństwo i pielęgniarstwo to dwie najbardziej wymagające profesje na świecie.

Blog lifestyle – popularne posty:

6-latek 7-latek 8-latek Blog pielęgniarki Choroby Ciało człowieka ciąża codzienne inspiracje Dieta Dom dziecko Energia życiowa Intermittent Fasting Kampania kolonie koronawirus Książki Książki dla dorosłych Książki dziecięce Ladypower lato moim zdaniem Motherpower Nurses2020 Odchudzanie Okiem mamy pielęgniarki Operacja zeza organizacja życia mamy Pielęgniarstwo Podróże pomysły na zabawy Przedszkolak Przepis Relacje Rok pielęgniarstwa Samodzielne czytanie Sposoby na dziecko Sprzątanie Szkoła wakacje Work-life balance Wychowanie Zabawy plastyczne Zdrowie Zdrowie dziecka

Zdrowie

6 rzeczy, na które musi nastawić się rodzic po operacji zeza u dziecka

Korekta zeza kojarzy się z małym, kosmetycznym zabiegiem. Tymczasem dla oka to prawdziwa rewolucja, po której należy je oszczędzać przez okres kilku tygodni. Jeśli Twoje dziecko znajduje się na liście oczekujących na operację, możesz powoli nastawiać się na kilka małych zmian i wyzwań. 

Na co musi nastawić się rodzic po operacji zeza u dziecka? Główne zalecenia związane z trybem życia

Wpuszczanie kropli do oka

Tylko rodzic zrozumie, co się za tym kryje. Zaczyna się zabawą w berka, a kończy walką na śmierć i życie. Trudno powiedzieć, czy da się w jakiś sposób przygotować  dziecko wcześniej, ale na pewno warto poczytać, jak prawidłowo, skutecznie i szybko wpuszczać krople do oczu. Można też poprosić o instruktaż przed wypisem ze szpitala. Być może starsze dzieci  pozwolą na zakroplenie oczu bez większego oporu. Gorzej z maluszkami.

Helikopterowanie dziecka czyli nie skacz, nie biegaj, nie lataj

Na początku lepiej unikać takich miejsc jak plac zabaw. Później można, ale z ograniczeniami. Mimo że plac zabaw jest stworzony do skakania, biegania i innych szaleństw, tych rzeczy należy się wystrzegać. Są niebezpieczne dla zoperowanego oka. Dla rodziców dzieci o bardzo dużej potrzebie ruchu to ogromne wyzwanie. Dorosły człowiek zaakceptowałby bez problemu ten oszczędny tryb życia, ale dziecku trzeba często przypominać i słuchać smutnego: no nieee, no nieee, gdy trampolina u znajomych wygląda tak zachęcająco… albo gdy dzieci na placu zabaw robią zawody na zeskakiwanie, a reszta rodziców spogląda na Ciebie jak na dziwadło, bo w końcu gdzie jak nie na placu zabaw, dziecko ma się wyszaleć, A ty co chwilę klepiesz jak mantrę: nie skacz, nie skacz… Zamiast roweru i hulajnogi lepiej wybrać spacer, bo po operacji wysiłek i większe drgania są przeciwwskazane.

Spędzanie upałów w domu

Pluskanie się na basenie lub nad jeziorem odpada. Niestety oko jest podatne na infekcje i podrażnienia, więc zakaz kąpieli w tego typu zbiornikach był na liście zaleceń po operacji zeza.

Dłuższy urlop, zwolnienie albo ktoś do pomocy

Tydzień przed operacją lepiej odpuścić przedszkole, aby dziecko nie zachorowało. Operacja musiałaby zostać przesunięta nawet w przypadku zwykłego kataru. Czas spędzony w domu po operacji może trwać cztery tygodnie. Z początku ropa w oku, krople, pilnowanie zaleceń okulisty. Czas gojenia oka po operacji zeza u każdego jest inny, ale ja nawet teraz widzę małe zaczerwienienie, więc nie wyobrażałam sobie, aby puścić dziecko do przedszkola wcześniej niż po upływie 4 tygodni.

Pogadanki o higienie- zakaz dotykania oka, w szczególności brudnymi rękami

Warto dużo rozmawiać z dzieckiem na temat dbania o oczy, przede wszystkim o tym, że nie można dotykać ich brudnymi rękami. Oczywiście nigdy nie powinno się tego robić niezależnie od sytuacji, ale każdy wie, jak to jest – dzieci zapominają, trą oczy albo zasłaniają je podczas zabawy i trzeba niestety pilnować. Warto mieć w torebce jakieś gaziki i sól fizjologiczną do płukania oka, na wypadek gdyby do oka dostały się jakieś zanieczyszczenia.

Pamiętanie o okularach przeciwsłonecznych

Bardzo się przydają po operacji, ponieważ oko samo z siebie łzawi, jest uczucie piasku w oczach, jest wrażliwe na ostre słońce i wiatr. Aby unikać nasilenia tych dolegliwości, można kupić dziecku takie okularki. Silne zaciskanie powiek w reakcji na słońce nie jest wskazane.

edycja 31.10.2020

Jeśli ktoś szuka informacji na temat operacji zeza u dziecka, w tym wpisie opisałam, jak wyglądała nasza droga do zabiegu i jak próbowaliśmy skorygować zeza metodami nieoperacyjnymi.

edycja październik 2021: Najnowszy wpis o tym, jak wyglądał kolejny etap leczenia zeza i ponowna operacja.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *