Pandemia trwa już kilka miesięcy. Musimy nauczyć się z nią żyć, aby zachować jakieś pozory normalności. Wiąże się to z wprowadzeniem kilku nowych (dla niektórych osób) punktów do codziennego życia. Jest to szczególnie ważne w tym jesiennym okresie, kiedy po długiej przerwie dzieci wrócą do dawnego trybu nauki. Czyli już nie zdalnie, a stacjonarnie. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował listę zasad, do których powinni stosować się uczniowie i ich rodzice, aby ten powrót do szkół był możliwie bezpieczny. Oto one:

Nie posyłaj do szkoły chorego dziecka

Z zajęć w szkole dyskwalifikuje gorączka, kaszel, duszność, zaburzenia lub utrata węchu i/lub smaku. To główne objawy sugerujące chorobę zakaźną. Jeśli stan dziecka staje się niepokojący, możesz skorzystać z teleporady lub w przypadku narastających duszności zadzwonić na numer alarmowy lub prywatnym transportem pojechać z dzieckiem do szpitala z oddziałem zakaźnym.

Przestrzegaj regulaminu szkoły

W każdej szkole może być inny regulamin, choć zasady mogą być zbliżone. Przykładowo może to być nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych i ograniczenie osób trzecich na terenie szkoły. Rodzice starszych dzieci czekają na nie pod szkołą. Dodatkowo dyrekcja ma prawo wprowadzić obowiązkowy pomiar temperatury ciała u pracowników i uczniów.

Jeśli zostaniecie objęci kwarantanną, poinformuj o tym szkołę

Może to być dla Ciebie niekomfortowe, ale to ważne, ponieważ dajesz szkole czas na opracowanie działania, gdy okaże się, że faktycznie Twoje dziecko lub inny domownik, który pojawiał się w szkole, został zakażony koronawirusem. Jesteś pierwszym ogniwem, które może zastopować łańcuch kolejnych zakażeń. Przestrzegaj zasad kwarantanny.

Śledź na bieżąco zalecenia od szkoły i nauczycieli

Pozostań w kontakcie. Sprawdzaj elektroniczny dziennik i odbieraj telefony. Jeśli u dziecka pojawią się objawy chorobowe, może być potrzebna szybka interwencja lekarska i kwarantanna w domu. To ważne, abyś był osiągalny.

Sprawdzaj, czy dziecko nie ma w plecaku zbędnych przedmiotów

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Może znajdować się przez jakiś czas na różnych powierzchniach – nawet kilkanaście godzin. Tylko potrzebne i najważniejsze rzeczy. Ważne, aby każde dziecko miało własne przybory szkolne i nie pożyczało. Może to być kłopotliwe, ponieważ do tej pory większość rodziców zachęcała swoje dzieci do dzielenia się i wzajemnego wspierania, gdy ktoś czegoś zapomniał. Te zasady koleżeństwa niestety już nie obowiązują (na czas pandemii!).

Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny posiłków

Najważniejsze: mycie rąk przed jedzeniem, używanie wyłącznie własnych naczyń i sztućców oraz niestety jak w punkcie wyżej, dzieci nie mogą dzielić się między sobą. Na stołówce należy zachować dystans.

Unikaj transportu publicznego

Jeśli jest to możliwe, dopóki mamy ładną pogodę, unikamy transportu publicznego. Spacer lub rower jeszcze nikomu nie zaszkodził. Oczywiście są sytuacje, w których nie unikniemy jazdy autobusem. Wtedy trzeba pamiętać o maseczce i dezynfekcji rąk, ponieważ w takich miejscach jest wszystko to, co wirus lubi najbardziej: duża liczba osób stłoczona na małej powierzchni z wieloma wspólnymi elementami (poręcze, przyciski).

Zapewnij dziecku jak największą ilość czasu na świeżym powietrzu

Nie od dziś wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu hartuje. Silny organizm poradzi sobie z większością infekcji bez większych problemów.

Zasady bezpieczeństwa aktualne są przed i po szkole

Nieważne gdzie, ważne jak. Dbaj o zdrowie swoich bliskich i własne, noś maskę, myj ręce, unikaj tłumów.

 

Oprócz tego GIS opublikował listę wytycznych dla uczniów:

“10 zasad dla ucznia, do których każdy powinien się stosować:

1.Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu

2. Często myj ręce

3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa

4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie

5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela

6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych

7. Spożywaj swoje jedzenie i picie

8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw

9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela

10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach”

 

 

źródło: https://www.gov.pl/web/gis/opracowalismy-najwazniejsze-wskazowki-dla-rodzicow-w-zwiazku-z-powrotem-uczniow-do-szkol-i-placowek, https://www.gov.pl/web/gis/jak-bedzie-wygladalo-ksztalcenie-w-szkolach-od-1-wrzesnia-br

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij