Kiedyś nie przywiązywałam wagi do kwiatów, a jeśli już, preferowałam wieloletnie kwiaty doniczkowe. Trudno powiedzieć dlaczego, może robi się tak z wiekiem, ale pokochałam obecność świeżych kwiatów na stole w salonie. Pachnące kwiaty wnoszą do tego pomieszczenia świeżość i życie, a także nadają mu przytulności. Ten niewielki drobiazg wpływa na klimat pokoju dziennego. Jest mi trudno przejść obojętnie obok tulipanów lub goździków, które mijam przy okazji zakupów spożywczych w popularnych sklepach na L lub K. Kupić to jedno, ale co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie? Jak dbać o cięte kwiaty, aby cieszyły oko jak najdłużej? Podzielę się swoimi sposobami na wydłużenie życia ciętych kwiatów. Jeśli też je lubisz, koniecznie przeczytaj, jak sprawić, że będą stać długo.
Dlaczego kwiaty w wazonie więdną?
U kwiatów po ścięciu rozpoczyna się postępujący proces starzenia, co jest naturalnym zjawiskiem po oddzieleniu łodygi od cebulek i korzeni, które do tej pory je “zasilały”. Nie można tego zatrzymać, ale możemy spróbować to spowolnić. Domowe sposoby na przedłużenie życia kwiatów ciętych opierają się na wyeliminowaniu czynników, które przyspieszają więdnięcie.
Przede wszystkim staram się wybierać te kwiaty, które nie zdążyły przekwitnąć. Najlepiej kupić te, których pąki są jeszcze delikatnie zamknięte. Oczywiście wazon musi być czysty, dokładnie umyty i wypłukany, aby usunąć pozostałości bakterii i grzybów. Nie można wkładać nowego bukietu do wazonu po starym bukiecie, jeśli nie został wyczyszczony w środku.
Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały? Jak przedłużyć życie kwiatów ciętych?
Domowe sposoby na kwiaty w wazonie nie są jakoś szczególnie skomplikowane ani czasochłonne. Aby przedłużyć żywotność kwiatów w wazonie musisz odpowiednio przygotować je przed ulokowaniem w naczyniu. O tym, że wazon musi być dobrze umyty od środka, napisałam wyżej. Kolejnym krokiem jest przycięcie 2-3 cm końcówek łodyg pod skosem, co pozwoli kwiatom na wydajniejsze pobieranie wody. Wykorzystuję tutaj ostry nóż lub sekator, nigdy nożyczki. Łodygi przycinam przed włożeniem kwiatów do wazonu, a także później co 2-3 dni o 1-2 cm.
Oprócz skrócenia, obrywam z liści najniższą część łodygi – zasada jest taka, że końcówki łodygi, które będą zanurzone w wodzie, muszą być pozbawione liści, aby zapobiec procesowi gnicia.
Pisząc o tym, jak dbać o kwiaty w wazonie, nie mogłabym pominąć kwestii regularnego wymieniania wody. Co ile wymienia się wodę w wazonie? Ja robię to co 2-3 dni i staram się, aby woda do kwiatów ciętych była w temperaturze pokojowej. Niektórzy zastanawiają się, co wsypać do wody, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie. Powiem szczerze, że te wszystkie zasady, o których napisałam wyżej, według mnie wydłużają życie kwiatów ciętych wystarczająco, ale wiem, że opcjonalnie do wody można dodać odrobinę cukru.
Jak wydłużyć żywotność kwiatów w wazonie? Pozostałe sposoby
Kwiaty w wazonie nie lubią skrajnych temperatur. Lepiej trzymać je w niższych temperaturach, co w moim salonie jest niemożliwe, ponieważ od godz. 11.00 do wieczora praktycznie cały czas jest nasłoneczniony. Oprócz temperatury, na trwałość kwiatów ciętych wpływa wilgotność powietrza i miejsce, w którym ustawimy wazon. Szybciej psują się przy owocach, co sama zauważyłam, gdy postanowiłam ozdobić nimi stół w kuchni, na którym mam też owoce. Kwiaty obok owoców – to niezbyt dobre rozwiązanie.
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie, koniecznie wypróbuj sposoby, które wymieniłam wyżej. Być może i Ty lubisz, kiedy świeże tulipany lub goździki ozdabiają Twoje mieszkanie, ale rezygnujesz, bo stoją bardzo krótko, co staje się po prostu nieopłacalne finansowo.
Podsumowując, istnieje kilka prostych, ale skutecznych kroków, które można podjąć, aby kwiaty dłużej zachowały swoją świeżość i piękno w wazonie. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do przedłużenia żywotności kwiatów i cieszenia się nimi przez jak najdłuższy czas. Może się okazać, że po zastosowaniu moich sposobów życie Twoich kwiatów wydłuży się dwukrotnie.
Jeśli masz jeszcze inne triki na to, co zrobić, żeby żywe kwiaty stały dłużej, daj koniecznie znać w komentarzu.
Powodzenia, Ania
Bardzo przydatny wpis, dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami w dbaniu o cięte kwiaty. Chciałbym dodać, że oświetlenie również odgrywa kluczową rolę w długości trwania świeżości kwiatów. Odpowiednio dobrana lampa może tworzyć warunki zbliżone do naturalnego światła, co jest korzystne dla większości roślin. Jeżeli ktoś zastanawia się nad aranżacją salonu czy jadalni, warto pomyśleć o połączeniu lampy sufitowej ze świetlówkami roślinnymi. Pomaga to w kreowaniu odpowiedniego mikroklimatu dla kwiatów, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy brakuje naturalnego światła. Co więcej, materiał wazonu również może wpłynąć na trwałość kwiatów. Ceramiczne i szklane wazony są generalnie lepsze od plastikowych, ponieważ są mniej porowate i trudniej w nich o rozwój bakterii. Jeśli zdecydujemy się na wazon z materiału naturalnego, taki jak drewno, warto zwrócić uwagę na jego powłokę i zabezpieczenie, które mogą również wpłynąć na trwałość kwiatów. Ostatnia uwaga dotyczy stylu wnętrza. Kwiaty mogą być nie tylko piękną dekoracją, ale też świetnym uzupełnieniem stylu aranżacyjnego. W skandynawskim wnętrzu dobrze będą się prezentować proste bukiety, w industrialnym – kwiaty o wyrazistych kształtach, a w glamour – rośliny o bogatej kolorystyce i formie. Dobrze dobrana roślinność potrafi dopełnić wnętrze i podkreślić jego charakter.
Ciekawe wskazówki. Na pewno wypróbuję i myślę, że będą skuteczne. 🙂