W okolicy 2-3 klasy podstawówki wszyscy rodzice zaczynają sobie jedno i to samo pytanie – od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły. Czy ten moment już nadszedł? Czy jest na to gotowe? Nie jestem wyjątkiem. Jakiś czas temu rozważałam wszystkie za i przeciw. W końcu ten pierwszy samodzielny powrót ze szkoły to wielka próba odpowiedzialności dla dziecka.

Bardzo mnie to stresowało. Świat jest pełen niebezpieczeństw – czy sobie poradzi? Czy będzie uważać? Najtrudniejszy pierwszy raz, no może pierwszy tydzień, później przychodzi rutyna. Przecież nie będę trzymać dziecka całe życie pod kloszem.

Ten dzień nadszedł na wiosnę pod koniec 2-giej klasy. Można powiedzieć, że minął już rok, odkąd moja córka chodzi sama do szkoły. Oto kilka czynników, które przeanalizowałam zanim podjęłam decyzję o pierwszych samodzielnych powrotach do domu.

Zgoda na samodzielny powrót ze szkoły do domu – zanim ją dasz…

Dziecko musi umieć poruszać się na zewnątrz w sposób bezpieczny. Umiejętność przechodzenia przez jezdnię na pasach ze światłami i bez to podstawa. Moje dziecko to żywe srebro, potrafi się zagapić, nie rozejrzeć, działa impulsywnie. Dlatego przyłożyłam dużą wagę do tego, aby opanowało i przećwiczyło, jak przechodzić przez ruchliwą ulicę w wyznaczonym miejscu, bo oczywiście dobrze wie, że tylko w takim może to zrobić.

Omówiłyśmy wszystkie możliwe trasy i wybrałyśmy tę najbezpieczniejszą. Wielokrotnie przeszłyśmy razem trasą szkoła-dom, jednocześnie sprawdzając, ile realnie potrzeba czasu, aby spokojnym tempem wrócić do domu.

Dziecko musi również znać zasady bezpieczeństwa osobistego i wiedzieć, jak się zachować, kiedy ktoś je zaczepi lub będzie zapraszać do samochodu.

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Zwykle dzieci w wieku 9-10 lat są w stanie samodzielnie wracać ze szkoły, o ile są odpowiednio dojrzale i odpowiedzialne. Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem decydującym. Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego należy również wziąć pod uwagę indywidualne umiejętności i gotowość dziecka.

Decyzja o tym, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, dojrzałość, bezpieczeństwo w okolicy, ale też umiejętności samoobsługi. Dzieci, które są samodzielne w innych aspektach życia, prawdopodobnie będą gotowe do samodzielnego chodzenia do szkoły wcześniej niż ich mniej samodzielni rówieśnicy.

Przeczytaj i sprawdź, czy Twoje dziecko jest gotowe na samodzielny powrót ze szkoły

  1. Wiek i dojrzałość emocjonalna

Wiek to jeden z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę, ale nie jest to jedyna wyznacznik. Niektóre dzieci są gotowe na samodzielny powrót ze szkoły już w wieku 9 lat, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu, nawet do 12 czy 13 roku życia (myślę, że to jednak rzadkość). Ważne jest, aby obserwować dojrzałość emocjonalną dziecka. Czy potrafi ono radzić sobie ze stresem i niepewnością, jakie mogą pojawić się w trakcie samodzielnego powrotu do domu?

  1. Trening metodą małych kroków

Zanim wyrazisz zgodę na samodzielny powrót ze szkoły, upewnij się, że dziecko ma to przećwiczone. Przez jakiś czas pokonujcie tę trasę razem. Coś, co wydaje się nam jasne i proste, niekoniecznie musi być takie dla dziecka. W dydaktyce jest taka metoda, która nazywa się metodą 4 kroków. Służy nauczaniu czynności praktycznych. Bardzo łatwo odnieść ją do tej sytuacji:

  • Krok 1 – przez jakiś czas pokonujecie trasę ze szkoły do domu w normalnym tempie. Po prostu odbierasz dziecko ze szkoły i wracacie jak zawsze.
  • Krok 2 – kolejnym etapem jest pokonywanie tej trasy nieco wolniej, a w trakcie drogi tłumaczysz i objaśniasz zasady bezpieczeństwa w poszczególnych punktach, takich jak skrzyżowania, pasy, itd.
  • Krok 3 – Pokonujecie tę samą trasę razem, ale zamieniacie się rolami – to dziecko objaśnia zasady bezpieczeństwa w trakcie pokonywania drogi.
  • Krok 4. – Dziecko wraca samo lub z kolegą/koleżanką.

Celem tej metody jest nie tylko nauczenie dziecka, jak bezpiecznie wrócić po szkole do domu, ale też zbudowanie w nim poczucia pewności siebie w tym, co robi. Dla nas to nic, a dla niego to ogromny krok w samodzielność. Zobaczysz, jakie będzie dumne z siebie w pierwszych dniach samodzielnego powrotu ze szkoły do domu.

Jeśli obawiasz się, że dziecko może jeszcze nie być gotowe, możecie zacząć od częściowego powrotu – np. przystanek autobusowy bliżej domu, do skrzyżowania, itp. Róbcie tak do momentu, aż dziecko nabierze pewności siebie i będzie gotowe na pełny samodzielny powrót ze szkoły.

  1. Znajomość trasy

Dziecko powinno być bardzo dobrze zaznajomione z trasą powrotu do domu. Upewnij się, że zna wszystkie skrzyżowania, przejścia dla pieszych oraz inne kluczowe punkty na drodze. Warto przećwiczyć też ewentualne modyfikacje trasy na wypadek niespodziewanego remontu/zamknięcia drogi dla ruchu pieszego.

Dziecko, które jest gotowe na samodzielny powrót ze szkoły, powinno dobrze znać zasady bezpieczeństwa na drodze. Należy upewnić się, że wie, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, korzystać z przejść dla pieszych i rozpoznawać sygnalizację świetlną. Dziecko powinno także umieć identyfikować niebezpieczne sytuacje i wiedzieć, jak na nie reagować.

  1. Komunikacja i zasady

Przed samodzielnym powrotem ze szkoły, omówcie zasady dotyczące bezpiecznego powrotu do domu. Znajdź czas, aby porozmawiać o bezpieczeństwie na drodze, unikaniu nieznajomych i zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Dziecko musi wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznej lub niepokojącej dla niego sytuacji. Musi umieć zadzwonić pod numer alarmowy.

To jest dobry moment na wyposażenie dziecka w zegarek lub telefon. Jasne, kiedyś tego nie było, a my jakoś wracaliśmy do domu, ale teraz czasy są bardziej niebezpieczne, a także ruch samochodowy jest większy. Mimo że nie jestem zwolennikiem smartfonów w życiu dziecka, to pewnych rzeczy nie da się wyeliminować, a tutaj wykorzystanie technologii jest całkiem pożyteczne.

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły do domu?

Decyzja o samodzielnym powrocie ze szkoły była stresująca głównie dla mnie. Miałam w głowie dziesiątki czarnych scenariuszy, które mogą się wydarzyć, ale nie pozwoliłam na to, aby lęki zawładnęły moją decyzją. Rozważyłam wszystkie za i przeciw. Ważne jest, aby pokazać dziecku zaufanie i wspierać je w tej nowej przygodzie. Pomyślałam sobie, że moje dziecko w tak wielu sprawach codziennych wykazuje się samodzielnością, że poradzi sobie i z tym samodzielnym powrotem do domu. Tak też się stało.

Jeśli to czytasz, to znaczy, że właśnie zastanawiasz się, od kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły. Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i zwróci uwagę na to, jak się do tego przygotować. Dasz znać, jak poszło?

Powodzenia, Ania

Udostępnij