Dzisiaj chciałbym porozmawiać z wami o czymś, co sprawia, że książki stają się jeszcze bardziej osobiste – o dedykacjach. To kilka słów zapisanych z głębi serca, które nadadzą książce nieco osobistego i niezapomnianego charakteru. Kupujecie książki na prezent? Mi się zdarza, ale tylko wtedy, gdy dobrze znam osobę, która zostanie przeze mnie obdarowana. W końcu to ważne, aby znać jej preferencje dotyczące literatury. Najczęściej staram się napisać w środku coś krótkiego – jakieś wyjątkowe zdanie, które sprawi komuś dodatkową radość (mam taką nadzieję). Jeśli zastanawiasz się, co napisać w dedykacji do książki, mam dla Ciebie ogromne ułatwienie: moje gotowe dedykacje do książki – na każdą okazję.

Gotowe dedykacje do książek

To przykłady dedykacji, które możesz wykorzystać, kiedy brakuje Ci pomysłu:

  • Dla [imię], który/a rozumie, że każda strona książki to magiczny krok w nieznane. Niech ta historia otworzy przed tobą nowe światy. Z miłością, [twoje imię].
  • Dedykuję tę książkę [imię] – mojemu niezastąpionemu przyjacielowi, z którym dzielę każdą przygodę, nawet te wykreowane w świecie literatury. Z największym szacunkiem, [twoje imię].
  • Niech ta opowieść przyniesie ci radość i inspirację. Z serca, [twoje imię].
  • Dla [imię], którego/a podziwiam za zdolność odnajdywania piękna w każdym słowie. Z serca, [twoje imię].
  • Dla [imię], który/a sprawia, że każda chwila jest wyjątkowa. Mam nadzieję, że ta książka przyniesie ci tyle radości, ile ty przynosisz mnie. Z największym szacunkiem, [twoje imię].
  • Dedykuję tę książkę [imię], który/a zawsze mnie inspiruje do odkrywania nowych historii i przemyśleń. Niech ta opowieść zainspiruje także ciebie. Z miłością, [twoje imię].
  • Dla [imię], bez którego/której życie byłoby jak książka bez słów – niekompletne. Z radością i wdzięcznością, [twoje imię].
  • Dla [imię], który/a zawsze widzi więcej niż to, co jest napisane, i który/a sprawia, że codzienność staje się wyjątkowa. Z radością i szacunkiem, [twoje imię].
  • Dla [imię], który/a zawsze podnosi mnie na duchu. Moje życie byłoby znacznie smutniejsze bez twojej obecności. Z miłością, [twoje imię].

Dedykacje do książek dla dzieci

Kilka inspiracji na gotowe dedykacje do książki, którą chcesz podarować dziecku:

  • Dla mojego małego odkrywcy, który zawsze jest gotowy na kolejną wyprawę przez krainę wyobraźni.
  • Dedykuję tę książkę [imię], mojemu małemu koneserowi przygód. Niech ta historia będzie jak magiczny dywan, który zabierze cię w fantastyczne miejsca.
  • Tę książkę ofiarowuję [imię], mojemu małemu filozofowi, który/a zawsze zadaje najbardziej zadziwiające pytania. Niech ta opowieść stanie się dla ciebie źródłem nowych mądrości.
  • Dla [imię], mojego małego konstruktora świata, który/a zawsze buduje najbardziej fantastyczne zamki z klocków. Niech ta książka dodatkowo rozbuduje twój literacki świat.
  • Dla [imię], mojego małego superbohatera, który/a zawsze jest gotowy/a na akcję. Niech ta książka będzie twoim superkomiksem na rozgrzewkę!
  • Tę książkę ofiarowuję [Imię], abyś mógł/mogła doświadczyć magii czytania, która rozwija wyobraźnię i kształtuje charakter.
  • Dedykuję tę książkę [Imię], abyś zawsze z radością sięgał/a po wiedzę, odkrywając fascynujący świat literatury. Niech te strony staną się twoim przyjacielem w każdym etapie życia. Z serdecznością, [Twoje imię].”
  • Dla [Imię], z nadzieją, że każda strona tej książki wzbogaci twój świat o nowe myśli, wartości i marzenia. Niech czytanie zawsze będzie dla ciebie magiczną przygodą. Z sercem, [Twoje imię].
  • Tę książkę ofiarowuję [Imię], abyś zawsze odnajdywał/a w literaturze inspirację do bycia dobrym człowiekiem. Niech każda opowieść wzmacnia twoje wartości. Z głębi serca, [Twoje imię].
  • Dla [Imię], abyś zawsze odnajdywał/a radość w czytaniu, odkrywając w każdej książce nie tylko przyjemność, ale i cenne lekcje życiowe. Z miłością i radością, [Twoje imię].

Dedykacje w książkach – czy warto je pisać?

Książki z dedykacjami stają się ważnymi pamiątkami. Odbiorca zawsze będzie mógł wrócić do tych słów, do tych życzeń, co sprawia, że taka książka zyskuje wartość sentymentalną.

Mamy w domu kilka książek z dedykacjami. Jedną z nich otrzymałam jako dziecko od mojej ukochanej babci, która zmarła 3 lata później. Jest to dedykacja z 97′ roku, a książka była moim prezentem imieninowym. Niestety nie mam już książek z mojego dzieciństwa – poza tą jedną od babci. Dziś stoi u mojej córki na regale i od czasu do czasu ją przeglądamy, a ja wtedy mówię – patrz córciu, dostałam tę książkę 26 lat temu od mojej babci Niny, której nigdy nie poznałaś, ale gdy patrzę na słowa zapisane jej ręką to tak, jakby jej cząstka była tu z nami.

Książki z odręcznymi dedykacjami zyskują największą wartość po latach, przywołują wspomnienia, są jak mały haczyk, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Czy warto napisać bliskiej osobie taką dedykację? Oczywiście, że tak. A Wy? Jak robicie?

 

Udostępnij