Dłuższy czas temu postanowiliśmy wymienić krzesła przy stole jadalnianym. Zależało nam, aby były wygodne, ładne i nie odstające designem od mebli w salonie. To ważne, ponieważ stół stoi w kuchni, a kuchnia jest częściowo połączona z salonem. Wybrałam krzesła z weluru, które są miłe w dotyku i przyjemne dla oka. Zrobiłam to pod wpływem chwili, a później, kiedy krzesła stanęły na swoim miejscu, naszła mnie refleksja – jak dbać o welurowe krzesła? Jak wyczyścić krzesła z weluru? Być może dla kogoś z zewnątrz wydaje się to trywialną kwestią, ale uwierzcie, że u nikogo krzesła nie brudzą się tak bardzo jak u nas w mieszkaniu. Zainspirowało mnie to to napisania przydatnego poradnika o tym, jak zadbać o welurowe krzesła i sprawić, aby długo wyglądały jak nowe. Zapraszam do czytania.

Jak dbać o welurowe krzesła? Rzeczy, które warto robić kilka razy w tygodniu.

Codzienna pielęgnacja welurowych krzeseł przy natłoku codziennych obowiązków zazwyczaj schodzi na dalszy plan, co doskonale rozumiem. Szczerze mówiąc, cały czas próbuję stworzyć dla siebie idealna rutynę domowych porządków, eksperymentuję, zmieniam i dopisuję. Z doświadczenia wiem, że wiele rzeczy warto robić na bieżąco, ponieważ kiedy coś w mieszkaniu ulegnie “zapuszczeniu”, potrzeba mnóstwo energii i czasu na to, aby to doczyścić i nie zawsze się udaje. Jak powinniśmy dbać o meble z weluru, aby nie wyglądały na zużyte i “zmęczone” już po tygodniu użytkowania?

Odkurzanie

Na pewno dość często odkurzasz mieszkanie. Odkurzanie welurowych krzeseł zajmuje dosłownie chwilkę i warto poświęcić tę dodatkową minutę, skoro już używasz odkurzacza. Oczywiście w tym celu najlepiej użyć szczotki od odkurzacza, która jest dedykowana odkurzaniu mebli. Welur to tkanina, która lubi zbierać kurz. Odkurzaj zawsze zgodnie z kierunkiem “włosa”, nigdy pod włos – krzesła z weluru będą Ci za to wdzięczne i podziękują piękną prezencją przez długi czas. Jeśli natomiast chcemy pozbyć się okruszków lub sierści z weluru bez odkurzacza, wybierzmy szczotkę, która jest miękka, ponieważ drapanie i tarcie niszczy ten rodzaj tkaniny.

Czesanie

Welur charakteryzuje się krótkim włosiem lub inaczej “meszkiem” – Tobie też zdarza się gładzić meble z weluru, aby meszek był ułożony w jednym kierunku, a mebel zyskał jednakowy odcień na całej powierzchni? Witaj w klubie. Z czasem na krześle powstają tzw. wysiedziane miejsca, w których welur zmienia swój wygląd. Raz na jakiś czas warto użyć preparatu do pielęgnacji weluru i wyczesać krzesła gumową szczotką zgodnie z kierunkiem włosa/meszku. Co to daje? Mikroskopijny meszek, który czujemy pod palcami, staje się odporniejszy na odkształcenia, dzięki czemu welurowe krzesło pozostaje miłe w dotyku przez długi czas.

Jak wyczyścić plamę na welurowym krześle?

Czyszczenie welurowych krzeseł jest czasochłonne i wymaga posiadania kilku informacji na temat weluru. Nie będę owijać w bawełnę – bardzo łatwo zniszczyć meble z weluru nieprawidłowymi próbami ich uprania. Dlatego jeśli planujesz wyposażenie mieszkania w meble obite tą tkaniną, musisz koniecznie zapoznać się ze wskazówkami, jak dbać o welurowe krzesła. Co zatem zrobić, jeśli widzimy plamę na welurze?

Czyszczenie zaschniętego zabrudzenia na welurze – zdarza się, że niezauważona plama na welurze zaschnie, tworząc na nim chropowatą wypukłość. Najpierw należy spróbować usunąć takie zabrudzenie lekko wilgotną ściereczką bez detergentu. Oczywiście delikatnie, bo jak wyżej napisałam, siły tarcia są bardzo niekorzystne dla tej tkaniny, podobnie jak duża ilość wody. Istnieje szansa, że to wystarczy. W przypadku, gdy zaschnięte zabrudzenie na welurowym meblu nie schodzi tym sposobem, ściereczkę można zamoczyć w wodzie z odrobiną mydła. Oczywiście możemy też zastosować dedykowany preparat (postępujemy wtedy według instrukcji na preparacie).

Następnie krzesło można wysuszyć chłodnym nawiewem suszarki do włosów, co istotne, skierowanym zgodnie z kierunkiem włosa. Welur nie lubi gorącego powietrza.

Czego unikać przy welurowych meblach?

Jest kilka rzeczy, których nasze śliczne welurowe krzesła nie polubią. Jest to nadmierna ekspozycja na słońce (blaknięcie), zbyt duża ilość wody, wyżej wspomniane gorące powietrze, silne detergenty, silne tarcie.

Jak widać, welur jest nieco wymagającym materiałem, ale trzeba przyznać, że zawsze ładnie się prezentuje, o ile dbamy o takie meble na bieżąco. Jeśli tego nie robimy, z czasem mogą stać się koszmarkiem naszego mieszkania. Czyszczenie welurowych krzeseł nie jest jakoś szczególnie czasochłonne, ale mimo wszystko warto rozważyć wszystkie za i przeciw, aby później nie żałować.

Krótka ściąga, czego unikamy w przypadku mebli z weluru:

  • Silnych detergentów i chemikaliów
  • Nadmiernego pocierania
  • Moczenia
  • Bezpośredniego nasłonecznienia
  • Ostrych przedmiotów

Unikanie powyższych czynników pomoże w utrzymaniu welurowych krzeseł w doskonałym stanie przez długi czas, zachowując ich piękny wygląd i komfort użytkowania.

 

 

Udostępnij