Daleko mi do mamy idealnej, do czego się przyznaję i nie zamierzam koloryzować. Może podobnie jak ja, ulegasz niechcianym emocjom – zniecierpliwieniu, irytacji, zdenerwowaniu… nie rzadko z błahych powodów? Trochę się usprawiedliwię. Mając w domu dziecko, które wielkimi krokami wkracza w nastoletni etap ewolucji, trudno być oazą spokoju, przysłowiowym kwiatkiem lotosu na środku tafli jeziora.

Układam sobie więc w głowie, że już nie będzie jak kiedyś. Teraz będzie inaczej i to jest ten moment, w którym dbanie o dobre relacje z córką jest kluczowe. Oczywiście zawsze jest to ważne – trzeba dbać o relacje zawsze, ale właśnie teraz może być to wyjątkowo trudne.

W tym całym codziennym pędzie trudno znaleźć czas na to, aby powiedzieć bliskiej osobie coś miłego. Najbardziej skupiamy się na bieżących sprawach, prawda? Nie znam Cię, ale jestem pewna, że każde z tych zdań jest prawdziwe również i w Twoich relacjach z córką, ale może brakuje czasu, okazji, sposobności, aby je wypowiedzieć? Może ten dzień nadszedł właśnie dziś?

Co każda córka powinna usłyszeć od mamy, aby wyrosnąć na silną i mądrą osobę? Oto lista 10 zdań, które warto mówić dzieciom tak często, jak tylko się da. Słowa mogą mieć ogromną moc, mogą niszczyć, mogą budować. Istnieje wiele rzeczy, które chciałabym usłyszeć od mamy, ale tak się nie stało. Jest równie wiele takich, które sama mogłam powiedzieć w różnych momentach życia mojej córki, a tego nie zrobiłam. To mój dekalog 10 zdań, które każda córka chciałaby usłyszeć od mamy. Każdy z nas chce czuć się doceniany i ważny. Słowo KOCHAM można powiedzieć na różne sposoby, co powiesz na te poniżej?

10 zdań, które każda córka chciałaby usłyszeć od mamy

1. Zawsze możesz na mnie liczyć, niezależnie od okoliczności. Nie istnieje nic, co sprawiłoby, że przestanę Cię kochać.
2. Bądź sobą, nie musisz być kimkolwiek innym, tylko sobą. Jesteś wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
3. Na pewno Ci się uda. Wierzę w to, że sobie z tym poradzisz!
4. Twoje pomysły są świetne.
5. Uwielbiam Cię!
6. Jesteś najlepszą córką na świecie. Tak bardzo się cieszę, że pojawiłaś się w moim życiu.
7. Jestem dumna z tego, jaką osobą się stajesz.
8. Widzę, że masz do tego talent.
9. Twoje marzenia są super. Wiem, że osiągniesz wszystko, o czym marzysz.
10. Co o tym sądzisz? Jakie jest Twoje zdanie?

Co warto mówić dzieciom, aby pokazać im, jak bardzo są dla nas ważne, kochane i doceniane?

Wszystkie te zdania chciałabym usłyszeć od swojej mamy, niestety to nie jest już możliwe. Wielu z nich nigdy nie usłyszałam, bo nasze wspólne życie trwało za krótko. Dlatego proszę, nie odkładaj na jutro tego, co możesz powiedzieć dziś. Każde z tych słów, jeśli zostanie wypowiedziane, z każdym kolejnym rokiem podwoi swoją wartość, bo dla córki nie ma nic cenniejszego od mamy, która kocha, wspiera i akceptuje, a przede wszystkim okazuje to na co dzień.

 

Udostępnij