Ostatni czas był dla mnie bardzo wymagający ze względu na okres około świąteczny i noworoczny maraton dyżurowy, dlatego z przychodzę do Was z małym opóźnieniem. Ostatnim razem pokazywałam świetną książkę o makramach w stylu boho i folk, którą otrzymałam w ramach współpracy z moją ulubioną księgarnią Tania Książka. Również i tym razem pokażę książkę o robieniu makramy, ale nieco w innym stylu. Są to “Domowe makramy. 20 pięknych projektów z podstawowych węzłów” Susanny Uusitalo.

Domowe makramy. 20 pięknych projektów z podstawowych węzłów.

Książka składa się z dwóch części – ogólnych wskazówek i gotowych projektów z instrukcjami krok po kroku. Najpierw dowiadujemy się, jak robić podstawowe węzły. Jest to bardzo ważna część, ponieważ opanowanie tej umiejętności jest potrzebne do realizacji wybranego projektu z dalszych rozdziałów. Każdy węzeł przedstawiony jest na zdjęciu, pod którym znajduje się opis wykonania. Są to m.in. spirala, perła, łańcuszek odwrócony – razem 12 rodzajów węzłów.

Makrama książka

Druga cześć książki jest bardziej szczegółowa. Dotyczy rzeczy, które można wykonać techniką makramy. Są to różne kwietniki (zarówno na jedną doniczkę, jak i więcej), makramy ścienne o funkcji typowo ozdobnej – małe i duże, chwosty, półka, ścienny przybornik, torebki, abażur, poduszka, bieżnik, pokrowiec na pufę, dywanik, łapacz znów, ramka, ozdoba na butelkę, a nawet leżak. Bardzo podoba mi się to, że są tutaj rzeczy typowo użytkowe, dzięki którym niektóre przedmioty mogą zyskać drugie życie, choćby żyrandol albo stara pufa.

Na stronach dotyczących danego projektu jest informacja o węzłach, których trzeba się nauczyć oraz rozpiska potrzebnych materiałów – ich rodzaju i ilości. Instrukcja podzielona jest na przygotowania (np. ile sznurków trzeba uciąć z rolki i jaką mają mieć długość) oraz na poszczególne kroki wykonania. Każdy krok opatrzony jest zdjęciem.

Domowe makramy książka

Książka o makramach

Książka bardzo mi się podoba. Wydaje się być idealnym wyborem dla osoby początkującej, który nie miała nigdy styczności z makramą. Wybrałam jeden projekt, który zamierzam wykonać w 2024 roku. Poprzednik rok 2023 był dla mnie dość trudnym czasem. Wydaje mi się, że także niezbyt produktywnym. Postanowiłam, że ten rok będzie lepszy. Chcę spróbować wielu nowych rzeczy, w tym makramy. Własnoręczne tworzenie różnych przedmiotów sprawia mi wiele radości i satysfakcji.

Za egzemplarz książki Susanne Uusitalo “Domowe makramy” dziękuję księgarni Tania Książka. Znajdziecie ją w dziale z nowościami, a także z zajęciami kreatywnymi.

Pozdrawiam wszystkich i życzę Sczęśliwego Nowego Roku 2024! Jestem ciekawe, czy Wy też planujecie nauczyć się czegoś nowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

O książce pisałam również na moim Instagramie:

Udostępnij